Crinkle Cut Clothes Company manufactures two products CC1 and CC2. Current direc
ID: 2538075 • Letter: C
Question
Crinkle Cut Clothes Company manufactures two products CC1 and CC2. Current direct materlal and direct labor costs are detalled below. Next year the company wishes to use a plantwide overhead rate with direct labor hours as Its allocation base. Next year's overhead is estimated to be $350,640. The direct labor and direct materials costs are estimated to be consistent with the current year. Direct labor costs $20 per hour and the company expects to manufacture 42,000 units of CC1 and 111,000 units of CC2 next year. Direct Material per Unit $39.10 $27.20 Direct Labor Dollars per Unit $1A) $14.40 CX Compute the plantwide overhead rate for next year O $1.96 per DLH O $3.00 per DLH O $32.00 per DLH. O $20.00 per DLH. O $0.96 per DLHExplanation / Answer
Labour hour in CC1 = 17.60/20 = 0.88 labour hour per unit
Labour hour in CC2 = 14.40/20 = 0.72 labour hour per unit
Estimated labour hour = (42000*.88+111000*.72) = 116880 labour hour
Estimated overhead cost = 350640
Overhead rate = 350640/116880 = 3 per labour hour
so answer is b) $3.00 per DLH
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.