Hensely Company, which produces and sells a small digital clock, bases its prici
ID: 2539104 • Letter: H
Question
Hensely Company, which produces and sells a small digital clock, bases its pricing strategy on a 25 percent markup on total cost. Based on annual production costs for 25,000 units of product, computations for the sales price per clock follow:
Required
Hensely has excess capacity and receives a special order for 8,000 clocks for $12 each. Calculate the contribution margin per unit. Based on this, should Hensely accept the special order?
Prepare a contribution margin income statement for the special order.
Unit-level costs $ 240,000 Fixed costs 60,000 Total cost (a) 300,000 Markup (a × 0.25) 75,000 Total sales (b) $ 375,000 Sales price per unit (b ÷ 25,000) $ 15Explanation / Answer
Variable expense per unit = 240000/25000= $9.6 Contribution margin per unit = 12-9.6 = $2.4 Yes the special order should be accepted Income Statement Incremental revenue 96000 =8000*12 Variable costs 76800 =8000*9.6 Contribution profit 19200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.