Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The balance sheet for ABC Company on 12/31/2017 showed total assets of $4,274 mi

ID: 2540013 • Letter: T

Question

The balance sheet for ABC Company on 12/31/2017 showed total assets of $4,274 million, total liabilities of $2,448 million, and total equity of $1,826. The following is a condensed version of the statement of shareholders’ equity for ABC for the fiscal year ending December 31, 2017 (in millions of dollars):

Balance on January 1, 2017

1,782

Net income ( net of $230 reported taxes)

538

Unrealized holding gain on Investments net of tax benefit

14

Sale of common stock

37

Stock based compensation expense

85

Shares issued on exercise of options including tax benefit of $70

180

Repurchase of 25.3 million shares

(810)

Balance on December 31,2017

1,826

The following information is also provided in the equity footnote in the firm’s 10-K for 2017 (number of shares in millions):

Shares subject to options

Weighted Average Exercise Price/share

Outstanding January 1, 2017

69

16.5

      Granted

12

36

      Exercised

(12.5)

10.5

      Cancelled/forfeited

(3.5)

31

Outstanding and Exercisable 12/ 31/ 2017

52

21

Additional Information:

The share repurchase occurred when the stock traded at $26 per share. At the balance sheet date in 2017, ABC had 100 million shares outstanding and the stock traded at $22.8.

The firm reported $15 million in interest income and $120 million in interest expense for 2017. Sales revenue was $3,700 million. The firm’s statutory tax rate is 35%.

Required:

Prepare a reformulated stockholders’ equity for fiscal year ending December 31, 2017.

Compute the Option Overhang at December 31, 2017.

Balance on January 1, 2017

1,782

Net income ( net of $230 reported taxes)

538

Unrealized holding gain on Investments net of tax benefit

14

Sale of common stock

37

Stock based compensation expense

85

Shares issued on exercise of options including tax benefit of $70

180

Repurchase of 25.3 million shares

(810)

Balance on December 31,2017

1,826

Explanation / Answer

Sales Revenue- 3700

Interest income-    15

Interest expense- 120

Net Revenue=3700+15-120

   =3595

Gain on share repurchase =(26-22.8)*100

=3200

Total Revenue=3595+3200

   =6795

Tax rate@35%=2378

Income after tax=6795-2378

= 4417

Stockholders Equity=4417/100

=44.17

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote