Huxtable charges manufacturing overhead to products by using a predetermined app
ID: 2540047 • Letter: H
Question
Huxtable charges manufacturing overhead to products by using a predetermined application rate, computed on the basis of machine hours. The following data pertain to the current year:
Budgeted manufacturing overhead: $577,500
Actual manufacturing overhead: $ 532,600
Budgeted machine hours: 27,500
Actual machine hours: 23,020
Overhead applied to production totaled:
Multiple Choice
$ 451,420.
$ 483,420.
$ 649,420.
$ 699,420.
some other amount.
2)
Fletcher, Inc. disposes of under- or overapplied overhead at year-end as an adjustment to cost of goods sold. Prior to disposal, the firm reported cost of goods sold of $640,000 in a year when manufacturing overhead was underapplied by $23,500. If sales revenue totaled $2,320,000, determine (1) Fletcher's adjusted cost of goods sold and (2) gross margin.
Multiple Choice
Choice A
Choice B
Choice C
Choice D
Choice E
Adjusted Costof Goods Sold Gross Margin A. $ 616,500 $ 1,680,000 B. $ 616,500 $ 1,703,500 C. $ 640,000 $ 1,680,000 D. $ 663,500 $ 1,656,500 E. $ 663,500 $ 1,680,000
Explanation / Answer
1) Calculate overhead applied :
Overhead rate = 577500/27500 = 21 per machine hour
Overhead applied = 23020*21 = 483420
so answer is b) $483420
2) adjusted cost of goods sold = 640000+23500 = 663500
Gross margin = 2320000-663500 = 1656500
so answer is d) Choice D
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.