Gilberto adds materials at the beginning of production and incurs conversion cos
ID: 2540080 • Letter: G
Question
Gilberto adds materials at the beginning of production and incurs conversion cost uniformly throughout manufacturing. Consider the data that follow.
Conversion cost in the beginning work-in-process inventory totaled $170,000, and August conversion cost totaled $293,000. Assuming use of the weighted-average method, which of the following choices correctly depicts the number of equivalent units for materials and the conversion cost per equivalent unit?
Multiple Choice
Choice A
Choice B
Choice C
Choice D
Choice E
Units Beginning work in process 24,700 Started in August 61,300 Production completed 55,900 Ending work in process, 40% completed 30,100Explanation / Answer
Equivalent unit of material = 55900+(30100*100%) = 86000 units
Equivalent unit of conversion = 55900+(30100*40%) = 67940 units
Cost per equivalent unit of conversion cost = (170000+293000)/67940 = 6.81
so answer is option E
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.