Required information [The following information applies to the questions display
ID: 2540394 • Letter: R
Question
Required information
[The following information applies to the questions displayed below.]
Data for Hermann Corporation are shown below:
Fixed expenses are $78,000 per month and the company is selling 3,500 units per month.
Garrison 16e Rechecks 2017-05-02
2-a. Refer to the original data. Management is considering using higher-quality components that would increase the variable expense by $4 per unit. The marketing manager believes that the higher-quality product would increase sales by 20% per month. Calculate the change in total contribution margin.
2-b. Should the higher-quality components be used?
Per Unit Percent of Sales Selling price $ 90 100 % Variable expenses 63 70 Contribution margin $ 27 30 %Explanation / Answer
1.Hence change=increase=(96600-94500)=$2100
2.Hence higher-quality components should be used.
Current Proposed Sales (90*3500)=$315000 (315000*1.2)=$378000 Less:VC (63*3500)=$220500 (63+4)*3500*1.2=$281400 Contribution margin $94500 $96600Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.