5. (28 points) The following standard costs were developed for one of the produc
ID: 2540518 • Letter: 5
Question
5. (28 points) The following standard costs were developed for one of the products of Harper Company STANDARD COST CARD PER UNIT Materials: 4 lbs. x $10 per lb Direct labor: 2 hours x $15 per hour Variable overhead: 2 hours x $8 per hour Fixed overhead: 2 hours x $12 per hour $40.00 30.00 16.00 24.00 Total standard cost per unit $110,00 The following information is available regarding the company's operations for the period. Units produced Materials purchased and used Actual direct labor costs 3,000 lbs. $11 per lb 21,000 hours costing $294,000 Required: a. Calculate the direct materials price variance. b. Calculate the direct materials quantity variance. c. Calculate the direct labor rate variance. ( 10)X Rooo-L Rio: h _A 094c 0-1 ,093 980 Calculate the direct labor efficiency (time) variance. B-A d.Explanation / Answer
a Direct materials price variance=43000*(11-10) = $43000 Unfavorable b Direct materials quantity variance=11*(43000-11000*4)= 11000 Favorable c Direct labor rate variance=294000-(21000*15)= 21000 Favorable d Direct labor efficiency variance=15*(21000-11000*2)= 15000 Favorable
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.