Consider the following data for two products of Gitano Manufacturing. (Loss amou
ID: 2540628 • Letter: C
Question
Consider the following data for two products of Gitano Manufacturing. (Loss amounts should be indicated with a minus sign. Round your intermediate calculations and "OH rate and cost per unit answers to 2 decimal places) Product A Product B Number of units produced 12, 500 units 1,700 units Direct labor cost (e $31 per DLH)0.13 DLR per unit0.26 DL per unit Direct materials cost $ 1.70 per unit s 2.10 per unit Overhead costa s 36,069 62,000 Activity Machine setup Materials handling Quality control inspections 1,760 $179,829 Required Using direct labor hours as the basis for assigning overhead costs, determine the total production cost per unit for each productExplanation / Answer
Product A
Material cost per unit=1.7
Direct labour cost per unit=4.03(.13*31)
Overhead cost per unit=11.31(179829*1625/2067/12500)
Total production cost per unit=17.04
Product B
Material cost per unit=2.10
Direct labour cost per unit=8.06(.26*31)
Overhead cost per unit=22.62(179829*442/2067/1700)
Total production cost per unit=32.78
Note 1 overhead cost is allocated in the ratio of direct labour hour and than divided by total units of production
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.