1/ If one unit of Product Z2 used $3.20 of direct materials and $3.70 of direct
ID: 2541537 • Letter: 1
Question
1/ If one unit of Product Z2 used $3.20 of direct materials and $3.70 of direct labor, sold for $10.00, and was assigned overhead at the rate of 37% of direct labor costs, how much gross profit was realized from this sale? (Round your intermediate calculations and final answer to two decimal places.)
Multiple Choice
$6.90.
$1.37.
$3.10.
$1.73.
$10.00.
2/ Copy Center pays an average wage of $13 per hour to employees for printing and copying jobs, and allocates $18 of overhead for each employee hour worked. Materials are assigned to each job according to actual cost. Jobs are marked up 15% above cost to determine the selling price. If Job M-47 used $360 of materials and took 20 hours of labor to complete, what is the selling price of the job?
Multiple Choice
$828.
$1,127.
$1,012.
$713.
$713.
3/ Dallas Company uses a job order costing system. The company's executives estimated that direct labor would be $5,200,000 (200,000 hours at $26/hour) and that factory overhead would be $1,440,000 for the current period. At the end of the period, the records show that there had been 120,000 hours of direct labor and $1,140,000 of actual overhead costs. Using direct labor hours as a base, what was the predetermined overhead rate? (Round your answer to two decimal places.)
Multiple Choice
$6.37 per direct labor hour.
$12.00 per direct labor hour.
$5.70 per direct labor hour.
$7.20 per direct labor hour.
$6.78 per direct labor hour.
4/ Using the following accounts and an overhead rate of 150% of direct labor cost, compute the amount of applied overhead.
Multiple Choice
$90,000.
$82,650.
$59,280.
$148,200.
$88,920.
5/ Andrew Industries purchased $170,000 of raw materials on account during the month of March. The beginning Raw Materials Inventory balance was $23,000, and the materials used to complete jobs during the month were $145,500 of direct materials and $13,500 of indirect materials. What is the ending Raw Materials Inventory balance for March?
Multiple Choice
$47,500.
$12,000.
$34,000.
$24,500.
$9,500.
Work in Process Inventory Beginning WIP 34,900 Direct materials 55,100 Direct labor ? Factory Overhead ? To Finished Goods 213,300 Ending WIP 24,900Explanation / Answer
Solution:(1): Option(d) is correct i.e. $1.73
Explanation: Gross profit = 10-3.20-3.70-(3.70*37%)
= $1.73/unit
Solution:(2): Option(b) is correct i.e. $1,127
Explanation: Selling price. = [360+(13*20)+(18*20)]*115% = $1,127
Solution:(3): Option(d) is correct i.e. $7.20
Explanation: Predetermined overhead rate = Factory overhead / direct labor hours
= 1,440,000/200,000 = $7.20/direct labor hour
Solution:(4): Option(e) is correct i.e. $88,920
Explanation: 34,900+55,100+DL+OH-213,300=24,900
or, DL+OH = 148,200
or DL + 1.5DL = 148,200
or, 2.5DL = 148,200
DL = 59,280
or, 59,280+OH = 148,200
Therefore, OH = $88,920
Solution:(5): Option(c) is correct i.e. $34,000
Explanation: Ending raw material inventory = Beginning direct raw material + raw material Purchased - raw materials used = 23000+170000-145500-13500 = $34,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.