Sandhill Ltd. purchased machinery on January 1, 2017, for $36,800. The machinery
ID: 2541611 • Letter: S
Question
Sandhill Ltd. purchased machinery on January 1, 2017, for $36,800. The machinery is estimated to have a residual value of $3,800 after a useful life of eight years.
Calculate the 2017 depreciation expense using the sum-of-the-years'-digits method. (Do not round intermediate calculation and round answer to 0 decimal places, e.g. 5,275.)
Depreciation Expense $_______________
Calculate the 2017 depreciation expense using the sum-of-the-years'-digits method, but assuming the machinery was purchased on April 1, 2017. (Do not round intermediate calculation and round answer to 0 decimal places, e.g. 5,275.)
Depreciation Expense $__________________
Explanation / Answer
Depreciation under the sum-of-the-years-digits method = (cost - residual value) * number of years left / [n(n+1)/2]
Cost = 36,800
Residual value = 3,800
n(n+1)/2 = 8(8+1)/2 = 36
2017 depreciation expense using the sum-of-the-years'-digits method = (36,800 - 3,800) * 8/36 = 7,333
Depreciation Expense $ = 7,333
2017 depreciation expense using the sum-of-the-years'-digits method, but assuming the machinery was purchased on April 1, 2017 = (36,800 - 3,800) * 8/36 * 9/12 = 5,500
Depreciation Expense $ = 5,500.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.