Copier A has a fair market value of $180,000 that cost $220,000 and has accumula
ID: 2542459 • Letter: C
Question
Copier A has a fair market value of $180,000 that cost $220,000 and has accumulated depreciation of S120.000 is exchanged for a new copier with a list price of $300,000 and no cash is received 21. Assuming the exchange has commercial substance, the gain to be recognized from the exchange is $40,000 c. $60,000 22. Assuming the exchange has commercial substance, the new copier should be recordedat a 5300,000 b. 5120,000 c. $100,000. d. $180,000. 23. Assuming the exchange lacks commercial substance, the gain to be recognized from the exchange is b. $40,000 c. $60,000 d. $80,000 24. Assuming the exchange lacks commercial substance, the new copier should be recorded at $300,000. b. $120,000. c. $100,000. d. $180,000Explanation / Answer
Cost = 220,000
Accumulated depreciation = 120,000
Carrying value = Cost - Accumulated depreciation
= 220,000 - 120,000 = 100,000
21.
Gain = Fair value of the asset given up - Carrying value of the asset given up
= 180,000 - 100,000
= 80,000
22.
New copier = 180,000
23.
Gain = Fair value of the asset given up - Carrying value of the asset given up
= 180,000 - 100,000
= 80,000
24.
Gains are not recognized when no cash is received or paid.
New copier = 100,000
New copier (plug) 180,000 Accumulated depreciation 120,000 Copier A 220,000 Gain 80,000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.