PLEASE GIVE DETAILS PLEASE!! Materials Variances Manzana Company produces apple
ID: 2542899 • Letter: P
Question
PLEASE GIVE DETAILS PLEASE!!
Materials Variances Manzana Company produces apple juice sold in gallons. Recently, the company adopted the following material standard for one gallon of its apple juice Direct materials 128 oz. @0.05 = $6.40 During the first week of operation, the company experienced the following results a. Gallon units produced: 20,000. b. Ounces of materials purchased and used: 2,650,000 ounces at $0.045. c. No beginning or ending inventories of raw materials. Required: 1. Compute the materials price variance 2. Compute the materials usage variance. 3. During the second week, the materials usage variance was $4,000 unfavorable and the materials price variance was $20,000 unfavorable. The company purchased and used 2,000,000 ounces of material during this week. How many gallons of juice were produced? gallons What was the actual price paid per ounce of materials? Round your answer to the nearest cent. per ounceExplanation / Answer
1. Material Price Variance = ( Standard Price Actual Price ) × Actual Quantity
= ( $0.045 - $0.05) x 2,650,000 = $13,250 Favorable
2. Material Usage Variance = (Actual Quantity - Standard Quantity) x Standard Price
= (2,650,000 - 2,560,000) x $0.05 = $4,500 Unfavorable
3. SQ = (4,000/0.05) - 2,000,000 =1,920,000
Gallons = 1,920,000 / 128oz = 15,000 gallons
Actual Price = ($20,000/ 2,000,000) + $0.05 = $0.06 per ounce
"It will be appreciated if you provide your feedback on this answer."
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.