Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Managers at marc Corp. are concerned that the company’s costs of production have

ID: 2542957 • Letter: M

Question

Managers at marc Corp. are concerned that the company’s costs of production have gone wild. The chief financial officer brings you the following historic data:

Period

Units

Costs

Quarter 1, 2016

1,120

$111,502.00

Quarter 2, 2016

980

$111,009.00

Quarter 3, 2016

1,260

$114,012.00

Quarter 4, 2016

1,3401

$115,452.00

Quarter 1, 2017

1,280

$114,301.00

Quarter 2, 2017

1,300

$114,689.00

Quarter 3, 2017

1,420

$116,735.00

Quarter 4, 2017

1,500

$118,209.00

marc corp selling price is $80 per unit

Use Excel. Using the High-low method:

Estimate the company’s cost formula.

Estimate the total cost of producing 1,200 units.

Calculate the breakeven point in dollar sales.

Prepare the contribution format income statement when 1,200 units are sold.

Compute the degree of operating leverage when 1,200 units are sold. Compute Net operating income if sales increased 120 units above this level.

Period

Units

Costs

Quarter 1, 2016

1,120

$111,502.00

Quarter 2, 2016

980

$111,009.00

Quarter 3, 2016

1,260

$114,012.00

Quarter 4, 2016

1,3401

$115,452.00

Quarter 1, 2017

1,280

$114,301.00

Quarter 2, 2017

1,300

$114,689.00

Quarter 3, 2017

1,420

$116,735.00

Quarter 4, 2017

1,500

$118,209.00

Explanation / Answer

Cost at highest level of activity                118,209.00 Cost at Lowest level of activity                111,009.00 Highest level of activity                     1,500.00 Lowest Level of activity                        980.00 Variable cost per unit = (118209 - 111009)/(1500 - 980) Variable cost per unit = 7200/520 Variable cost per unit = $13.85 Fixed Costs = 111009 - 980*13.85 Fixed Costs = $97436 company’s cost formula = 97436 + 13.85x total cost of producing 1,200 units= 97436 + 1200*13.85                114,056.00 Selling price per unit                           80.00 Variable cost per unit                           13.85 Contribution per unit                           66.15 CM Ratio = 66.15/80 82.69% Fixed costs                  97,436.00 breakeven point in dollar sales = 97436/82.69%                117,836.43 Sales                  96,000.00 Less Variable Expenses                  16,620.00 Contribution Margin                  79,380.00 Fixed cost                  97,436.00 Net operating income                (18,056.00) DOL =                             (4.40) Increase in net income = 4.40*10% 44% New NOI= 18056 - 18056*44%                (10,111.36)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote