SnowKing Enterprises purchased new factory equipment on January 1, 20XX. As the
ID: 2543499 • Letter: S
Question
SnowKing Enterprises purchased new factory equipment on January 1, 20XX. As the staff accountant you have been requested to analyze and report to your supervisor the various
depreciation options available. The company's fiscal year ends on December 31.
Cost $225,000
Estimated salvage $30,000
Estimated life in time (years) 5
Estimated life in activity (machine hours) 25,000
REQUIRED:
Compute depreciation and book value for each year using the following methods:
1. Straight-line method
2.Units-of-Production method, assuming the following activity usage:
2014 4,550
2015 5,750
2016 6,300
2017 3,600
2018 5,500
Total actual usage 25,700 machine hours
3.Declining Balance method-
RATE: 200%
4. Declining Balance method-
RATE:175%
Explanation / Answer
1. Straight-line method:
Depreciable cost = Cost - Salvage value = $225,000 - $30000 = $195,000
Annual straight-line depreciation Rate = 100% / Life in years = 100% / 5 years = 20%
2. Units-of-Production method:
Depreciation rate = Depreciable cost / Total usage = $195000/25700 = $7.59 per machine hour (rounded off to 2 decimal places)
3. Declining balance method - 200%:
Declining balance depreciation rate = 20% x 200% = 40%
4. Declining balance method - 175%:
Declining balance depreciation rate = 20% x 175% = 35%
Note: All amounts have been rounded off to the nearest dollar.
Year Depreciable Cost x Depreciation Rate = Annual Depreciation Expense End of Year Accumulated Depreciation Book Value 1 195000 20% 39000 39000 156000 2 195000 20% 39000 78000 117000 3 195000 20% 39000 117000 78000 4 195000 20% 39000 156000 39000 5 195000 20% 39000 195000 0Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.