Use the following to answer questions 5-15 JMM Property Management purchased a f
ID: 2543753 • Letter: U
Question
Use the following to answer questions 5-15 JMM Property Management purchased a fleet of new mowers for an acquisition cost of $194,800. The company estimates the equipment will have a residual value of $31,000 when they are done using the mowers at the end of four years or about 182,000 machine hours. Prepare a depreciation schedule for four years using the following methods (straight-line and declining balance) Straight-line: Year Depreciation Expense Accumulated Depreciation Net Book Value At acquisition 4Explanation / Answer
CALCULATION OF THE DEPRECIATION AS PER STRAIGHT LINE METHOD Purchase Cost of Equipment $ 1,94,800.00 Less: Salvage Value $ 31,000.00 Net Value for Depreciation $ 1,63,800.00 Usefule life of the Assets 4 years Depreciation per year = Value for Depreciation / 4 years = 40,950.00 YEAR Depreciation Expenses Accumulated Depreciation Net Book Value At Acquisition 1,94,800.00 1 40,950.00 40,950.00 1,53,850.00 2 40,950.00 81,900.00 1,12,900.00 3 40,950.00 1,22,850.00 71,950.00 4 40,950.00 1,63,800.00 31,000.00 CALCULATION OF THE DEPRECIATION AS PER SUM OF 160% DECLINE METHOD Purchase Cost of Equipment $ 1,94,800.00 Useful Life = 4 years Depreciation per year = $ 48,700.00 (Purchase price / Useful life) Rate of Depreciation = 0.25 or 25% (Depreication / Purchase price ) Double decline deprection rate = 25% * 1.60 = 40.0% YEAR Depreciation Expenses Accumulated Depreciation Net Book Value At Acquisition 1,94,800.00 1 77,920.00 77,920.00 1,16,880.00 2 46,752.00 1,24,672.00 70,128.00 3 28,051.20 1,52,723.20 42,076.80 4 16,830.72 1,69,553.92 25,246.08 CALCULATION OF THE DEPRECIATION AS PER ACTIVITY METHOD UNITS OF OUTPUT 2017 Purchase Cost of Equipment $ 1,94,800.00 Less: Salvage Value $ 31,000.00 Net Value for Depreciation $ 1,63,800.00 Expected to produce units 1,82,000 Units Depreciation per unit = 0.90 Per Unit ($ 163,800 / 182,000 Units) Dpreciation Book Value $ 1,94,800.00 Depreciation for Year 1 = (49800 units * $ 0.90) $ 44,820.00 $ 1,49,980.00 Depreciation for Year 2 = (51,200 units * $ 0.90) $ 46,080.00 $ 1,03,900.00 Depreciation for Year 3 = (41,650 units * $ 0.90) $ 37,485.00 $ 66,415.00 Depreciation for Year 4 = (39,350 units * $ 0.90) $ 35,415.00 $ 31,000.00 Depreciation Expenses for the year 3 = $ 37,485.00 Book Value at the year end 3 = $ 66,415.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.