Co. uses the tage of credit sales method to estimate bad debts. Based on past ex
ID: 2544136 • Letter: C
Question
Co. uses the tage of credit sales method to estimate bad debts. Based on past experience Scrooge Co. estimates that 4% of its credit sales will be uncollectible. Scrooge's total sales for the year were $3,200,000 and $2,000,000 of the total sales were credit sales. During the year, Scrooge wrote off $3 2,000 of uncollectible accounts. Scrooge's allowance for uncollectible accounts had a $8,000 credit balance on January 1. In its December 31 balance sheet, what amount should Scrooge Co. report as Allowance for Uncollectible Accounts? $124,000 $80,000 O $104,000 O $56,000o o $76,000Explanation / Answer
Opening balance In allowance for Uncollectible account = $8000
Less: Bad debt written off = $32,000
Add: Bad Debt estimated on sales (2000000*0.04) = $80,000
Amount that should be reported as Allowance for Uncollectible accounts in balance sheet = 8000-32000+80000 = $56,000 Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.