Cast Iron Grills, Inc., manufactures premium gas barbecue grills. The company us
ID: 2544268 • Letter: C
Question
Cast Iron Grills, Inc., manufactures premium gas barbecue grills. The company uses a periodic inventory system and the LIFO cost method for its grill inventory. Cast Iron's December 31, 2018, fiscal year-end inventory consisted of the following (listed in chronological order of acquisition):
Units Unit Cost
7,000 $ 700
5,000 800
8,000 900
The replacement cost of the grills throughout 2019 was $1,000. Cast Iron sold 37,000 grills during 2019. The company's selling price is set at 200% of the current replacement cost. Required:
a. & b. Compute the gross profit (sales minus cost of goods sold) and the gross profit ratio for 2019 under two different assumptions. First, that Cast Iron purchased 38,000 units and, second, that Cast Iron purchased 20,000 units during the year.
c. Compute the gross profit (sales minus cost of goods sold) and the gross profit ratio for 2019 assuming that Cast Iron purchased 38,000 units (as per the first assumption) and 20,000 units (as per the second assumption) during the year and uses the FIFO inventory cost method rather than the LIFO method.
Explanation / Answer
SOLUTION
(A&B)-
Assumption 1-
Gross profit ratio = Gross profit / sales
= $37,000,000 / 74,000,000 = 50%
Assumption 2-
Gross profit ratio = Gross profit / sales
= $40,000,000 / 74,000,000 = 54.05%
* Cost of goods sold-
(C)
Gross profit ratio = Gross profit / sales
= $40,900,000 / 74,000,000 = 55.27%
* Cost of goods sold-
Amount ($) Sales (37,000*$1,000*200%) 74,000,000 less: Cost of goods sold (37,000*$1,000) 37,000,000 Gross profit 37,000,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.