Mohr Company purchases a machine at the beginning of the year at a cost of $29,0
ID: 2544708 • Letter: M
Question
Mohr Company purchases a machine at the beginning of the year at a cost of $29,000. The machine is depreciated using the double-declining-balance method. The machine’s useful life is estimated to be 5 years with a $7,000 salvage value. The machine’s book value at the end of year 2 is:
Multiple Choice
$10,440.
$11,600.
$10,000.
$13,200.
$17,400.
Cox, North, and Lee form a partnership. Cox contributes $177,000, North contributes $147,500, and Lee contributes $265,500. Their partnership agreement calls for the income or loss division to be based on the ratio of capital invested. If the partnership reports income of $174,000 for its first year, what amount of income is credited to Cox's capital account? (Do not round your intermediate calculations.)
Multiple Choice
$59,700.
$52,200.
$78,300.
$58,000.
$43,500.
Explanation / Answer
1) Straight line dep = 100/5 = 20%
Double decline dep = 20*2 = 40%
First year dep = 29000*40% = 11600
Second year dep = (29000*60%*40%) = 6960
Book value at the end of 2nd year = 29000-11600-6960 = 10440
so answer is a) 10440
2) Partnership income distribution :
Cox = 174000*177000/590000 = 52200
North = 174000*147500/590000 = 43500
Lee = 174000*265500/590000 = 78300
so answer is b) $52,200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.