Cornell Tool Manufacturing wants to begin selling a new pair of hand-held pliers
ID: 2544950 • Letter: C
Question
Cornell Tool Manufacturing wants to begin selling a new pair of hand-held pliers in the upcoming fisca year. They want to know how many hand-held pliers they will have to sell in order to break-even on this investment in materials and equipment. Management has provided you with the following data: Annual Fixed costs: Metal molding maching: $100,000 Plastic grip molder: $15,000 Sander: $5,000 Employee costs: $0 Variable costs (per unit): Packaging material: $1.00 Raw material: $2.00 Grip material: $0.50 Shipping: $0.50 Sales commission: 5% of sales Since this is a new company, the only employee currently being paid is Sally, the marketing manager Sally estimates that the company can sell its new pliers for $20.00 per unit. She further projects that they will, on average, produce and sell 1,600 units per month. The goal is that they will break-even and start to earn a profit within the first year. The target-profit level for the end of the first fiscal year is $150,000,Explanation / Answer
1.
Variable cost per unit (orginal) = $5
Variable cost per unit (New) = $1*400% + $2*150% +$0.50*300% + $0.50*500% + 5%*$20
= $12
Fixed costs = $120,000
Operating inocme (original) = sales units*(sales price per unit - Variable cost per unit) - Fixed cost
= 1,600units*($20-$5)*12 - $120,000
= $168,000
Operating income(new) = 1,600units*($20- $12)*12 - $120,000
= $33,600
Contribution margin%(Orginal) = (Sales price per unit - Variable cost per unit)/sales price per unit*100
= ($20-$5)/$20*100
= 75%
CM % (New) = ($20- $12)/$20*100
= 40%
Margin of safety (original) = (Fixed cost + target profit) / CM ratio
= ($120,000 + $150,000)/75%
= $360,000 or 18,000 units
Margin of safety (New) = ($120000 + $150,000)/40%
= $675,000 or 33,750 units
2.
Alternative contract cost = $1,500*12months + 1600units*12 month*2.5%
= $27,600
Operating Income = orginal operating income - alternative contract cost
= $ 168,000 - $27,600
= $140,400
CM % = 75% - 2.5%
= 72.5%
Margin of safety = ($120,000+$18,000+ $150,000)/72.5%
= 397,241
New Orginal Change Operating Income $33,600 $168,000 134,400 CM % 40% 75% 35% Margin of safety 675,000 360,000 315,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.