2) Stammer Company uses three materials in the production of their product. The
ID: 2545123 • Letter: 2
Question
2)
Stammer Company uses three materials in the production of their product. The materials, A, B, and C, have the following standards:
Material
Standard Mix
Standard Unit Price
Standard Cost
A
5,000 units
$2.00 per unit
$10,000
B
3,000 units
4.00 per unit
$12,000
C
2,000 units
3.00 per unit
$ 6,000
9,000 units
During April, the following actual production information was provided:
Material
Actual Mix
A
40,000 units
B
20,000 units
C
10,000 units
Yield 60,000 units
Required:
Calculate the materials usage, mix, and yield variances.
Material
Standard Mix
Standard Unit Price
Standard Cost
A
5,000 units
$2.00 per unit
$10,000
B
3,000 units
4.00 per unit
$12,000
C
2,000 units
3.00 per unit
$ 6,000
Yield9,000 units
Explanation / Answer
Standard Mix
A = (5,000/10,000) × (40,000 + 20,000 + 10,000) = 35,000
B = (3,000/10,000) × (40,000 + 20,000 + 10,000) = 21,000
C = (2,000/10,000) × (40,000 + 20,000 + 10,000) = 14,000
Materials yield variance:
(40,000 + 20,000 + 10,000) × 9,000/(5,000+3,0000+2,000) = 63,000
(63,000 - 60,000) × ($28,000/9,000) = $9,333(U)
Materials usage variance:
MUV= Mix variance + Yield variance
= $6,000 (F) + $9,333 (U) = $3,333(U)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.