Super Saver Groceries purchased store equipment for $35,500. Super Saver estimat
ID: 2545421 • Letter: S
Question
Super Saver Groceries purchased store equipment for $35,500. Super Saver estimates that at the end of its 10-year service life, the equipment will be worth $3,500. During the 10-year period, the company expects to use the equipment for a total of 10,000 hours. Super Saver used the equipment for 1,700 hours the first year Required: Calculate depreciation expense of the equipment for the first year, using each of the following methods. (Do not round your intermediate calculations.) 1. Straight-line. Depreciation expense 2. Double-declining-balance. Depreciation expense 3. Activity-based. epreciation expenseExplanation / Answer
1 Depreciation expense=(35500-3500)/10= $3200 2 Depreciation expense=35500*20%= $7100 3 Depreciation expense=(35500-3500)/10000*1700= $5440
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.