A company is evaluating three possible investments. Each uses the straight-line
ID: 2547278 • Letter: A
Question
A company is evaluating three possible investments. Each uses the straight-line method of depreciation. The following information in Project A Project B Project C $212,000 $50,000 $212,000 0 24,000 36,000 Investment Residual value Net cash inflows Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Year 5 What is the accounting rate of return for Project C? (Round your answer to two decimal places.) 50,000 26,000 100,000 0,000 17,000 70,000 50,000 13,000 80,000 50,000 10,00040,000 50,000 OA. 22.98% O B. 18.87% 20.00% C- OD. 14.15%Explanation / Answer
Total annual cashflow = 290000
Depreciation = (212000-36000/4)*4 = 176000
Average annual return = (290000-176000/4) = 28500
Average investment = 212000+36000/2 = 124000
Accounting rate of return = 28500*100/124000 = 22.98%
so answer is a) 22.98%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.