On December 31, 2016, Shamrock Inc. borrowed $3,780,000 at 13% payable annually
ID: 2547686 • Letter: O
Question
On December 31, 2016, Shamrock Inc. borrowed $3,780,000 at 13% payable annually to finance the construction of a new building. In 2017, the company made the following expenditures related to this building: March 1, $453,600; June 1, $756,000; July 1, $1,890,000; December 1, $1,890,000. The building was completed in February 2018. Additional information is provided as follows.
Prepare the journal entry to record the capitalization of interest and the recognition of interest expense, if any, at December 31, 2017. (Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually. If no entry is required, select "No Entry" for the account titles and enter 0 for the amounts.)
There is 3 total journal entries...
Explanation / Answer
Capitalisation of Interest at December 31, 2017
March 1, ($453,600-189000)*13/100*10/12= $28665
We have to substract the cost of land.
June 1, $756,000*13/100*7/12= $57330
July 1, $1,890,000*13/100*6*12= $122850
December 1, $1,890,000*13/100*1/12= $20475
Total Interest to be capitalised= $229320
Building A/c Dr. $167580 ($229320-$61740)
To Bank $167580 (Interest earned from the surplus funds needs to be set off from the interest paid)
Interest needs to be expenses out at 31st December 2017
$5040000*14/100= $705600
$2016000*11/100= $221760
Interest A/c Dr. $927360(221760+705600)
To Bank $927360
Journal Entry for Purchase of land
Land A/c Dr. $189000
To Bank $189000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.