Direct Labor Variances Tip Top Corp. produces a product that requires 3 standard
ID: 2548342 • Letter: D
Question
Direct Labor Variances
Tip Top Corp. produces a product that requires 3 standard hours per unit at a standard hourly rate of $16 per hour. If 2,500 units required 7,700 hours at an hourly rate of $15.36 per hour, what is the direct labor (a) rate variance, (b) time variance, and (c) cost variance? Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.
a. Direct labor rate variance $ b. Direct labor time variance $ c. Direct labor cost variance $Explanation / Answer
a) Direct labour rate variance = (16-15.36)7700 = -4928 F
b) Direct labour efficiency variance = (2500*3-7700)*16 = 3200 U
c) Direct labour cost variance = (2500*3*16-7700*15.36) = -1728 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.