Exercise 8-10 Every year Sheffield Industries manufactures 7,200 units of part 2
ID: 2549002 • Letter: E
Question
Exercise 8-10 Every year Sheffield Industries manufactures 7,200 units of part 231 for use in its production cycle. The per unit costs of part 231 are as follows: $ 5 10 Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead7 Fixed manufacturing overhead Total 10 $32 Flintrock, Inc., has offered to sell 7,200 units of part 231 to Sheffield for $33 per unit. If Sheffield accepts Flintrock's offer, its freed-up facilities could be used to earn $13,800 in contribution margin by manufacturing part 240, In addition, Sheffield would eliminate 40% of the fixed overhead applied to part 231 (a) Calculate total relevant cost to make and net cost to buy. Total relevant cost to make s Net relevant cost to buy sExplanation / Answer
(a)
Opportunity cost per unit = Contribution margin / Number of units
= 13,800 / 7,200
= 1.92 (rounded to 2 decimal places)
Relavent costs per unit to make = Variable costs per unit + Avoidable fixed costs per unit + Opportunity cost per unit
= (5+10+7) + (10*40%) + 1.92
= 22 + 4 + 1.92
= 27.92
Total relavent cost to make = 7,200 units * 27.92 per unit
= 201,024
Total relavent cost to buy = 7,200 units * 33 per unit
= 237,600
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.