Exercise 9-5 Blossom Company purchased a new machine on October 1, 2017, at a co
ID: 2549246 • Letter: E
Question
Exercise 9-5 Blossom Company purchased a new machine on October 1, 2017, at a cost of $90,640. The company estimated that the machine has a salvage value of $9,360. The machine is expected to be used for 70,500 working hours during its 8-year life. Compute the depreciation expense under the straight-line method for 2017 and 2018, assuming a December 31 year-end. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 5,275.) 2017 2018 The depreciation expense under the straight-line method Click if you would like to Show Work for this question: Open Show WorkExplanation / Answer
Depreciation per year using the straight line method = (Cost - Salvage ) / Useful Life
= ( $ 90,640 - $ 9,360) / 8
= $ 10,160
Depreciation for the year 2017 = Depreciation Per Year * Number of Months Used / Total Number of Months
= $ 10,160 * 3 /12
= $ 2,540
Depreciation for the year 2018 = Depreciation Per Year * Number of Months Used / Total Number of Months
= $ 10,160 * 12 /12
= $ 10,160
Hence the correct answer is :
Note :
Number of Months Used in 2017 = October 1,2017 to December 31,2017
= 3 Months
2017 2018 Depreciation Expense $ 2,540 $ 10,160Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.