Do the Hustle Company, a manufacturer of bell bottom jeans, has the capacity to
ID: 2549525 • Letter: D
Question
Do the Hustle Company, a manufacturer of bell bottom jeans, has the capacity to produce 15,000 pairs of jeans each month. Current production and sales are 10,000 pairs per month at a selling price of $15 each. Based on this level of activity, the following unit costs are incurred: irect Materials $3.00 Variable MOH S0.75 $1.50 Hustle has received a special order from a customer who wants to pay a reduced price of $10 per pair of jeans for an order of 6,000 pairs of jeans. If the special order is accepted, what will be the change in operating income? O A. increase of $5,000 O B. increase of $1,250 ° C. decrease of $30,000 O D. increase of $7,500 O E. decrease of $6,250Explanation / Answer
Answer: The correct answer is B i.e. Increase of $1,250
Variable Cost = Direct Material + Direct Labor + Variable Manufacturing Overhead
Variable Cost = $5 + $3 + $0.75
Variable Cost = $8.75
Total Fixed Cost = Fixed Manufacturing Overhead * No. of pairs
Total Fixed Costs = $1.50 *10,000
Total Fixed Costs = $15,000
Contribution Margin = $15 -$8.75
Contribution Margin = $6.25
Special Contribution Margin = Reduced price – Variable Costs
Special Contribution Margin = $10 - $8.75
Special Contribution Margin = $1.25
Net Increase in Net Income = 6,000 * $1.25 – 1,000 * $6.25
Net Increase in Net Income = $7,500 - $6,250
Net Increase in Net Income = $1,250
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.