Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

[The following information applies to the questions displayed below.] Diego Comp

ID: 2549660 • Letter: #

Question

[The following information applies to the questions displayed below.]

Diego Company manufactures one product that is sold for $80 per unit in two geographic regions—the East and West regions. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 51,000 units and sold 47,000 units.

  

  

The company sold 34,000 units in the East region and 13,000 units in the West region. It determined that $250,000 of its fixed selling and administrative expenses is traceable to the West region, $200,000 is traceable to the East region, and the remaining $30,000 is a common fixed cost. The company will continue to incur the total amount of its fixed manufacturing overhead costs as long as it continues to produce any amount of its only product.

. Prepare a contribution format segmented income statement that includes a Total column and columns for the East and West regions.

Diego Company manufactures one product that is sold for $80 per unit in two geographic regions—the East and West regions. The following information pertains to the company’s first year of operations in which it produced 51,000 units and sold 47,000 units.

Explanation / Answer

Income Statement

Total Company

EAST

WEST

Sales

47000 x 80

= 3760000

34000 x 80

=2720000

13000 x 80

= 1040000

Variable Expenses

=1802000+689000

=2491000

34000 x (30+18+2+3)

= 1802000

13000 x (30+18+2+3)

=689000

Contribution Margin

= 1269000

= 918000

= 351000

Traceable Fixed expenses

= 250000+200000

= 450000

= 200000

= 250000

Region segment margin

819000

= 718000

= 101000

Common fixed expenses not traceable to regions

= 816000+30000

= 846000

Net operating Loss

= ( $ 27,000)

Income Statement

Total Company

EAST

WEST

Sales

47000 x 80

= 3760000

34000 x 80

=2720000

13000 x 80

= 1040000

Variable Expenses

=1802000+689000

=2491000

34000 x (30+18+2+3)

= 1802000

13000 x (30+18+2+3)

=689000

Contribution Margin

= 1269000

= 918000

= 351000

Traceable Fixed expenses

= 250000+200000

= 450000

= 200000

= 250000

Region segment margin

819000

= 718000

= 101000

Common fixed expenses not traceable to regions

= 816000+30000

= 846000

Net operating Loss

= ( $ 27,000)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote