On January 2, 2018, the Jackson Company purchased equipment to be used in its ma
ID: 2549863 • Letter: O
Question
On January 2, 2018, the Jackson Company purchased equipment to be used in its manufacturing process. The equipment has an estimated life of eight years and an estimated residual value of $45,250. The expenditures made to acquire the asset were as follows:
Jackson’s policy is to use the double-declining-balance (DDB) method of depreciation in the early years of the equipment’s life and then switch to straight line halfway through the equipment’s life.
Required:
1. Calculate depreciation for each year of the asset’s eight-year life.
Depreciation rate
2020
Purchase price $ 203,500 Freight charges 5,600 Installation charges 8,500Explanation / Answer
Solution :
Depreciation rate SLM = 1/8 = 12.50%
Depreciation rate double declining method = 12.50*2 = 25%
Initial cost of equipment = $203,500 + $5,600 + $8,500 = $217,600
Ending book value at end of 2021 using DDB = $68,850
Salvage value at end of 8 years = $45,250
Annual depreciation using SLM = ($68,850 - $45,250)/4 = $5,900
Computation of Depreciation of each year Year Beginning Book Value Depreciation Rate Annual Depreciation Accumulated Depreciation Ending book value 2018 $217,600.00 25% $54,400.00 $54,400.00 $163,200.00 2019 $163,200.00 25% $40,800.00 $95,200.00 $122,400.00 2020 $122,400.00 25% $30,600.00 $125,800.00 $91,800.00 2021 $91,800.00 25% $22,950.00 $148,750.00 $68,850.00 2022 $68,850.00 $5,900.00 $154,650.00 $62,950.00 2023 $62,950.00 $5,900.00 $160,550.00 $57,050.00 2024 $57,050.00 $5,900.00 $166,450.00 $51,150.00 2025 $51,150.00 $5,900.00 $172,350.00 $45,250.00 Total $172,350.00Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.