2. (23 points) E The company uses direct labor-hours for fixed overhead allocati
ID: 2551996 • Letter: 2
Question
2. (23 points) E The company uses direct labor-hours for fixed overhead allocation and anticipates 240,000 hours during the year for 480,000 units. An equal number of units are budgcted for each moeth Quantity of driver per clock: . Overhead rate per driver: -Fixed cost per .(10 points) During June 2018, 43,000 clocks were produced and 563,000 were spent ob fxed overhead Compute the respective fixed manufacturing overbead variance(o) o Variance name: Show your work, neatly Circle: F Cirele: F UF . (12 points) Capture the respective variance(s) with journal entries and close to cost of goods sold.Explanation / Answer
Quantity of driver per clock: 240000 direct labor hours/480000 clocks = 0.50 direct labor hours
Overhead rate per driver: Budgeted overheads/Direct labor hours = $720000/240000 hours = $3 per direct labor hour
Fixed cost per unit: 0.50 direct labor hour x $3 = $1.50
Fixed overhead budget variance = Budgeted overheads - Actual overheads = ($720000/12) - $63000 = $60000 - $63000 = $3000 U
Fixed overhead volume variance = Budgeted overheads - Applied overheads = $60000 - (43000 x $1.50) = $60000 - $64500 = $4500 F
Variance name: Fixed overhead budget variance Variance amount: $3000 U Variance name: Fixed overhead volume variance Variance amount: $12000 FRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.