For March 14th would it $20 or $22 for the cost of shirt And what about the cost
ID: 2552203 • Letter: F
Question
For March 14th would it $20 or $22 for the cost of shirt And what about the cost of shirt for the 26th Q3: What is your cash balance reported to the financial statement as of June 30, 2018? (3 points) 2500 2115 45 340 PROBLEM 1. Roo Inc. maintains a perpetual inventory system Calculate the cost of merchandise sold for the month AND the value of the ending inventory using the LIFO and FIFO (20 points) Must list calculation precedure. The calculation procedure is 12 points, filling blank is 8 points total. $20 $22 11-Mar Purchase 1,300 t-shirts 2.500 t-shirts 21-Mar Purchase 900 t-shirts 26-Mar Sale 2,500 t-shirts S25 Late in First out (LIFO Cost of merchandise sold First in First out (EIEO) Cost of merchandise soled Value of ending inventory Value of ending inventoryExplanation / Answer
Calculation under FIFO method
1)Cost of merchandise sold
=2500*$20(March 14 sale)+1500*20+1000*22(March 26 sale)
=$50,000+52000=$102,000
2) Ending inventory
=300*22+900*25=29100
Calculation under LIFO method
1) Cost of good sold
=1300*22+1200*20(March 14 sale)+900*25+1600*20(March 26 sale).
=$52600+$54500=$107100
2)Ending inventory
=1200*20=$24000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.