6 variable overhead rate is $9 per direct Corporation is based on budgeted direc
ID: 2552315 • Letter: 6
Question
6 variable overhead rate is $9 per direct Corporation is based on budgeted direct labor-hours. The direct labor budget indicates that 3.400 d costs represent current cash flows. The January cash disbursements for manufacturing overhead on the mapufacturing overhead budget should be: labor-hour. The companys budgeted fixed manufacturing overhead is $43,180 per month, which includes depr budgeted fixed direct labor-hours will be required in January. The eciation of $3.580. All other fixed manufacturing Multiple Cholce $73.780 $30,600 $70,200 $39,600Explanation / Answer
answer
given that direct labor hours = 3400
variable overhead = 9
manufacturing overhead = 43180
depreciation = 3580
distrubusement of manufacturing over head
= varaiable cost - fixed cash overheads
= ( 3400 * 9 ) + ( 43180 - 3580 )
= 30600 + 39600
= 70200
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.