Purchase price $40 per ton 42 per torn Date Jan 1 Jan 15 Jan 24600) sold Feb 7 F
ID: 2553522 • Letter: P
Question
Purchase price $40 per ton 42 per torn Date Jan 1 Jan 15 Jan 24600) sold Feb 7 Feb 14 150) sold Feb 21 March 2 (500) March 15 March 22 (450) Tons 500 700 200 450 350 45 per ton 50 per torn 52 per toin As of the end of March there are 500 tons left in inventory. Required: Calculate the Cost of Goods Sold and Ending Inventory for March 31, under (a) FIFO and (B) LIFO 1 2 If the net realizable value of the inventory on March 31 was 47 per ton, what is the inventory value that would be put on the balance sheet using the lower of cost or market method for (a) FIFO and (b) for LIFO. Which method in part 1 is required for external reporting? Or is the company's choice? If their choice, how should they decide? Record the following entries: a To record the Feb 7 purchase of inventory on account. b To record the sale on account and the relieving of inventory for the sale on March 3 4 15, assuming the inventory was sold for $80 per ton.Explanation / Answer
FIFO
sales from feb 7 purchase
sales from feb 21 purchase
50
150
300
$45
45
50
2250
6750
15000
Inventory Fromfeb 21 Purchase
inventory from march
LIFO METHOD
units from march 15 350
units from feb 21 450
units from feb 7 200
units from jan 15 700
total
value of closing inventory = 500 units
rate = $40 value = $20000
it is the company choice to follow the policies.
150
350
$50
$52
52
$50
$45
$42
$7500
$18200
18200
22500
$9000
$29400
$79100
Units Available for Sale = 500+700+200+350 +450 = 2200 tons Units Sold = 600+150+500+450 = 1700 Units in Ending Inventory = 500 Cost of Goods Sold Units Unit Cost Total Sales From jan1 Inventory 500 $40.00 $20000 Sales From jan 15 Purchase 100 $42 $4200 Sales From jan 15Purchase 150 $42 $6300 Sales From jan 15 Purchase 450 $42.0 $18900 Sales From feb 7 Purchasesales from feb 7 purchase
sales from feb 21 purchase
50
150
300
$45
45
50
2250
6750
15000
Ending Inventory Units Unit Cost TotalInventory Fromfeb 21 Purchase
inventory from march
LIFO METHOD
units from march 15 350
units from feb 21 450
units from feb 7 200
units from jan 15 700
total
value of closing inventory = 500 units
rate = $40 value = $20000
it is the company choice to follow the policies.
150
350
$50
$52
52
$50
$45
$42
$7500
$18200
18200
22500
$9000
$29400
$79100
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.