Required information The following information applies to the questions displaye
ID: 2553558 • Letter: R
Question
Required information The following information applies to the questions displayed below A manufactured product has the following information for June. (5 lbs. $8 per 1b.) (2 hrs. $16 per hr) 17,300 hrs. $16.50 per hr. (2 hrs. $11 per hr. $199,600 44,500 1bs. $8.10 per lb. Direct materials Direct labor Overhead Units manufactured 8, 800 (1) Compute the standard cost per unit Direct materials Direct labor Overhead Total (2) Compute the total cost variance for June. Indicate whether the cost variance is favorable or unfavorable. Total cost varianceExplanation / Answer
1) Compute standard cost per unit :
2) Compute total cost variance :
Actual cost = (44500*8.10+17300*16.50+199600) = 845500
Standard cost = 8800*94 = 827200
Total cost variance = 827200-845500 = 18300 Unfavorable
Direct material (5*8) 40 Direct labour (2*16) 32 Overhead (2*11) 22 Total 94Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.