Roosevelt Corporation has a weighted-average unit contribution margin of $40 fir
ID: 2553707 • Letter: R
Question
Roosevelt Corporation has a weighted-average unit contribution margin of $40 fir its two products; Standard and Supreme: Exoected sales for Roosevelt are 40,000 Standard and $60,000 Supreme. Fixed expenses are $1,800,000. How many Standards would Roosevelt sell at the break-even point?Roosevelt Corporation has a weighted-average unit contribution margin of $40 fir its two products; Standard and Supreme: Exoected sales for Roosevelt are 40,000 Standard and $60,000 Supreme. Fixed expenses are $1,800,000. How many Standards would Roosevelt sell at the break-even point?
Explanation / Answer
Composite BEP (In Units) = Fixed Cost / Composite Contribution Margin per Unit Composite BEP (In Units) = $1,800,000 / $40 Composite BEP (In Units) = 45,000 Units No. of Standards Sold at BEP = 45,000 Units X 40% No. of Standards Sold at BEP = 18,000 Units
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.