Providing for Doubtful Accounts At the end of the current year, the accounts rec
ID: 2554615 • Letter: P
Question
Providing for Doubtful Accounts
At the end of the current year, the accounts receivable account has a debit balance of $1,147,000 and sales for the year total $13,000,000.
The allowance account before adjustment has a credit balance of $15,500. Bad debt expense is estimated at 1/2 of 1% of sales.
The allowance account before adjustment has a credit balance of $15,500. An aging of the accounts in the customer ledger indicates estimated doubtful accounts of $49,600.
The allowance account before adjustment has a debit balance of $8,500. Bad debt expense is estimated at 1/4 of 1% of sales.
The allowance account before adjustment has a debit balance of $8,500. An aging of the accounts in the customer ledger indicates estimated doubtful accounts of $70,600.
Determine the amount of the adjusting entry to provide for doubtful accounts under each of the assumptions (a through d) listed above.
a. $ b. $ c. $ d. $Explanation / Answer
amount of the adjusting entry to provide for doubtful accounts
A. Actual Bad debts for the year - Credit balance of Allowance
= ($ 13,000,000 * 1 /100 ) *1/2 - $ 15,500
= $ 65,000 - $ 15,500
= $ 49,500
B. Actual Bad debts for the year - Credit balance of Allowance
= $ 49,600 - $ 15,500
=$ 34,100
C. Actual Bad debts for the year + Debit balance of Allowance
= ($ 13,000,000 * 1 /100 ) *1/4 + $ 8,500
= $ 32,500 + $ 8,500
= $ 41,000
D. Actual Bad debts for the year + Debit balance of Allowance
= $ 70,600 + $ 8,500
= $ 79,100
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.