MSI has been approached by a fourth grade teacher from Portland about the possib
ID: 2554899 • Letter: M
Question
MSI has been approached by a fourth grade teacher from Portland about the possibility of creating a specially-designed game that would be customized for her classroom and environment.
Explanation / Answer
1.Cost of Special order = Direct Materials + Direct Labour + Variable Manufacturing Overhead +Cost of Modification
= $ 1.19 + $ 0.40 + $ 2.18 + ($ 420 / 1100)
= $ 1.19 + $ 0.40 + $ 2.18 + 0.38
= $ 4.15 Per CD
Profi or (Loss)= Sale of Special Order - Cost of Special Order
=(1100 * $ 5) -(1100 * $4.15)
= $ 5,500 - $ 4,565
= $ 935
So Profit Incrased by $ 935
2. YES MSI should accept the special order
3. If Special Order Sales Price will $ 4.5
Profi or (Loss)= Sale of Special Order - Cost of Special Order
=(1100 * $ 4.5) -(1100 * $4.15)
= $ 4,950 - 4,565
= $ 385
So Profit Incrased by $ 385
4. If the Production Capcity is full than,
Special Order Price = Sales Price of current CD + Modification expenses
= $ 12 + ($ 420/ 1100)
= $ 12 + $ 0.38
= $ 12.38
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.