2. On January 1, 2012, Stewart Corporation had 1,000,000 ordinary shares outstan
ID: 2555486 • Letter: 2
Question
2.
On January 1, 2012, Stewart Corporation had 1,000,000 ordinary shares outstanding. On March 1, the corporation issued 150,000 new shares to raise additional capital. On July 1, the corporation declared and issued a 2-for-1 share split. On October 1, the corporation purchased on the market 600,000 of its own outstanding shares and retired them.
Net income for 2012 is $3,200,000
There are 50,000 preference shares outstanding, $5, stated value $100, cumulative, shares are 2 years in arrears.
There are 25,000 preference shares outstanding, 5%, par value $100, non-cumulative. Dividends were declared at the stated rate (percentage).
Instructions
Compute earnings per share for 2012 for Stewart Corporation.
Explanation / Answer
Earning Per Share
= Net Income Available to common stock share holder / Weighted average number of shares outstanding
Shares outstanding = {[ (1000000 x 12/12) + (150000 x 10/12) ] x 2(Share split) } - 600000 x 3/12
= 22,50,000 - 150000
= 21,00,000 Shares outstanding
Net Income Available to common stock share holder = Net Income - Preffered Dividends
= $ 32,00,000 - (50000 x 100 x 5% x 2) + (25000 x 100 x 5% )
= $ 32,00,000 - 500000 - 125000
= $ 25,75,000
Eernings Per Share = $ 25,75,000 / 21,00,000 Shares
= $ 1.22 per share
.
.
.
.
ALL THE BEST !!!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.