Required information The following information applies to the questions displaye
ID: 2555752 • Letter: R
Question
Required information The following information applies to the questions displayed below Warnerwoods Company uses a perpetual inventory system. It entered Into the following purchases and sales transactions for March. DateActivities Mar. 1 Beginning inventory230 units $53.60 per unit Mar. 5 Purchase Mar. 9 Sales Mar. 18 Purchase Mar. 25 Purchase Mar. 29 Sales Units Acquired at Cost 290 unitse $58.60 per unit 150 units $63.60 per unit 390 units $88.60 per unit 280 units $65.60 per unit 260 unitae $98.60 per unit Totals 950 units 650 unitsExplanation / Answer
2) Total units purchased = Purchased on Mar 5+Purchased on Mar 18+Purchase on Mar 25
= 290 units+150 units+280 units = 720 units
Total units available for sale = Beginning Inventory+Total units purchased
= 230 units+720 units = 950 units
Total units sold = Sold on Mar 9+Sold on Mar 29
= 390 units+260 units = 650 units
Ending Inventory in units = Total units available for sale - Total units sold
= 950 units - 650 units = 300 units
Therefore the number of units in ending inventory is 300 units.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.