Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Schopp Corporation makes a mechanical stuffed alligator that sings the Martian n

ID: 2555846 • Letter: S

Question

Schopp Corporation makes a mechanical stuffed alligator that sings the Martian national anthem. The following information is available for Schopp Corporation's anticipated annual volume of 501,000 units.

The company has a desired ROI of 27 %. It has invested assets of $ 28,985,000  

Compute the total cost per unit. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 10.50.)

Compute the desired ROI per unit. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 10.50.)

Compute the markup percentage using total cost per unit. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 10.50.)


Compute the target selling price. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 10.50.)

Per Unit Total Direct materials $ 6.89 Direct labor $ 10.96 Variable manufacturing overhead $ 15.20 Fixed manufacturing overhead $ 3,466,920 Variable selling and administrative expenses $ 13.92 Fixed selling and administrative expenses $ 1,272,540

Explanation / Answer

Fixed manufacturing overhead = 3,466,920

Fixed manufacturing overhead cost per unit = 3,466,920 / 501,000 = 6.92

Fixed selling and administrative expenses = 1,272,540

Fixed selling and administrative expenses per unit = 1,272,540 / 501,000 = 2.54

Total cost per unit = Direct material cost per unit + Direct labour cost per unit + Variable manufacturing overhead cost per unit + Fixed manufacturing overhad cost per unit + Variable selling and administative expenses + Fixed selling and administraive expenses

= 6.89 + 10.96 + 15.2 + 6.92 + 13.92 + 2.54

= 56.43

Total cost per unit = 56.43

Desired ROI = 27%

Desired Net income = 28,985,000 * 27% = 7,825,950

Desired ROI per unit = 7,825,950 / 501,000 = 15.62

Desired ROI per unit = 15.62  

Markup percentage using total cost per unit = Desired ROI per unit / total cost per unit

= 15.62 / 56.43

= 27.68%

Markup percentage using total cost per unit = 27.68%

Target Selling price = Cost per unit + Markup on total cost

= 56.43 + (56.43*27.68%)

= 72.05

Target Selling price = 72.05

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote