Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. D
ID: 2556164 • Letter: M
Question
Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. Data concerning the next month's budget appear below Selling price per unit Variable expense per unit Fixed expense per month Unit sales per month $ 24 18 $5,160 1,010 $ Required: 1. What is the company's margin of safety? (Do not round intermediate calculations.) What is the company's margin of safety as a percentage of its sales? (Round your percentege answer to 2 decimal places (iae 1234 should be entered as 12.34).) 1. Margin of safety (in dollars) 2. Margin of safety percentageExplanation / Answer
1. To compute the margin of safety, we must first compute the break-even unit sales.
Sales = Variable expenses + Fixed expenses + Profits
$24Q = $18Q + $5,160 + $0
$6Q = $5,160
Q = $5,160 ÷ $6 per unit
Q = 860 units
Margin of safety (in dollars) = Sales (at the budgeted volume of 1,010 units) - Break-even sales (at 860 units)
Margin of safety (in dollars) = $24,240 - $20,640
Margin of safety (in dollars) = $3,600
2. Margin of safety as a percentage of sales = Margin of safety (in dollars) / Sales = $3,600 / $24,240 = 14.85%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.