Appex company can produce 4,000 units of a product at 100% capacity. Following i
ID: 2556306 • Letter: A
Question
Appex company can produce 4,000 units of a product at 100% capacity. Following information is abailable from its records:
Direct Material cost $1 per unit
Direct wage cost $4 per hour
Rate of the prodcution per hour is 10 units
You are required to compute the cost of the production at 100%, 80% and 60% capacity level showing variable, semi variable and fixed items under flexible budget
Explanation / Answer
Power =
Variable cost = (2000 - 1800) / (3600-2800) = 0.25
Fixed cost = 1800 - 2800*.25 = 1100
Repair and maintenance =
Variable Cost = (560 - 500) / (3600 - 2800) = 0.075
Fixed cost = 500 - 2800 * 0.075 = 290
Inspection =
Variable cost = (240 - 200) / (3600 - 2800) = 0.05
Fixed cost = 200 - 2800 * 0.05 = 60
Total variable cost = Direct material ($1) + Direct wage cost ($4/10) + Power + Repair and maintenance + indirect labor + Consumables + inspection
= 1 + 0.4 + 0.25 + 0.075 + 0.05
= 1.775
Total fixed cost = Power + Repair and maintenance + inspection + Depreciation + salary
= 1100+ 290 + 60 + 1400 +1000
= 3850
Cost of production at 100% = Units * Variable cost + Fixed cost
= 4000 units * 1.775 + 3850
= 10,950
Cost of production at 80% = Units * Variable cost + Fixed cost
= 3200 units * 1.775 + 3850
= 9530
Cost of production at 60% = Units * Variable cost + Fixed cost
= 2400 units * 1.775 + 3850
= 8110
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.