Estimated cost and operating data for three companies for the upcoming year foll
ID: 2556451 • Letter: E
Question
Estimated cost and operating data for three companies for the upcoming year follow: Company 45,000 70,000 $290,000 $315,000 60,000 21,000 $300,000 $480,000 $536,000 Predetermined overhead rates are computed using the following bases in the three companies Overhead Rate Based On Company ...Machine-hours Y . Z Direct materials cost Required. 1. Compute the predetermined overhead rate to be used in each company during the upcoming year 2. Assume that Company X works on three jobs during the upcoming year. Direct labour-hours recorded by job are as follows: job 418, 12,000 hours; job 419, 36,000 hours; job 420, 30,000 hours. How much overhead cost will the company apply to work in process for the year? If actual overhead costs total $530,000 for the year, will overhead be under- or overapplied? By how much?Explanation / Answer
Predetermine overhead rate :
Company X = 536000/80000 = 6.7 per labour hour
Company Y = 315000/70000 = 4.5 per machine hour
Company Z = 480000*100/300000 = 160% of direct material cost
2) Overhead applied = (12000+36000+30000)*6.7 = 522600
Actual overhead = 530000
Under applied overhead = 522600-530000 = 7400
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.