Exercise 9-6 (Part Level Submission) Rottino Company purchased a new machine on
ID: 2556636 • Letter: E
Question
Exercise 9-6 (Part Level Submission)
Rottino Company purchased a new machine on October 1, 2017, at a cost of $134,000. The company estimated that the machine will have a salvage value of $20,000. The machine is expected to be used for 10,000 working hours during its 5-year life.
(a)
2017
Exercise 9-6 (Part Level Submission)
Rottino Company purchased a new machine on October 1, 2017, at a cost of $134,000. The company estimated that the machine will have a salvage value of $20,000. The machine is expected to be used for 10,000 working hours during its 5-year life.
Explanation / Answer
Depreciation Expense per year under straight-line method = (Cost - Salvage Value ) / Useful Life
= ( $ 134,000 - $ 20,000) / 5 Years
= $ 22,800
Period in 2017 = October 1, 2017 to December 31,2017
= 3 Months
Hence, depreciation expense for 2017 = Depreciation Expense per year under straight-line method * 3 Months / 12 Months
= $ 22,800 * 3/ 12
= $ 5,700
Hence the correct answer is :
2017 Depreciation Expense $ 5,700Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.