Machinery purchased for $39,200 by Ayayai Corp. on January 1, 2012, was original
ID: 2556752 • Letter: M
Question
Machinery purchased for $39,200 by Ayayai Corp. on January 1, 2012, was originally estimated to have an 8-year useful life with a residual value of $4,000. Depreciation has been entered for five years on this basis. In 2017, it is determined that the total estimated usful lfe (including 2017) should have been 10 years, with a residual value of $5,000 at the end of that time. Assume straight-line depreciation and that Ayayai Corp. uses IFRS for financial statement purposes. Prepare the entry that is required to correct the prior years' depreciation, if any. (Credit account titles are automatically indented when the amount is entered. Do not indent manually. If no entry is required, select "No Entry" for the account titles and enter 0 for the amounts.) Account Titles and Explanation Debit Credit SHOW LIST OF ACCOUNTS LINK TO TEXT Prepare the entry to record depreciation for 2017. (Credit account titles are automatically indented when the amount is entered. Do not indent manually. If no entry is required, select "No Entry" for the account tities and enter O for the amounts. Round answers to O decimal places, e.g. 5,275.) Account Titles and Explanation Debit CreditExplanation / Answer
As per IAS 8
The effect of change in an accounting estimate shall be recognized prospectively by including it in profit or loss in : [ IAS 8.36}
In the given situation the change in the useful life and residual value of the machinery is the change in the accounting estimate and does not warrant adjustment retrospectively.
Hence no entry is needed for part 1
2. Value of Asset = 39,200
Residual Value = 4,000
Term - 8 Years
Method of Depreciation - Straight line
Annual depreciation = 39,200-4,400 / 8 = 4400
Depreciation for 5 years = 4400*5 = 22,000
Carrying Value of Machinery on 1 Jan 2017 = 39,200-22,000 = 17,200
Revised total term = 10 years
Balance term = 10-5 = 5 year (since asset is already depreciated for 5 year)
Revised Residual Value = 5,000
Depreciation for 2017 and future period = (17,200-5000) / 5 = 2440.
Entry -
Depreciation Debit $2440
Accumulated Depreciation Credit 2440.
3. As per ASPE 1506
A change in accounting estimate is an adjustment to an asset, liability, or periodic consumption of an asset that results from relevant new information or developments.
Recognition – prospective application: - Include the changes in net income (NI) in the period of the change and, if applicable, future periods.
Depreciation for a year = 39,200/8.5 = 4,612
Depreciation for 5 year = 4612*5 = 23,060
Carrying Value = 39,200 - 23,060 = 16,140
Residual Value = 300
Balance Term = 11-5= 6
Depreciation for 2017 and future years = 16,140-300 / 6 = 2,640
Entry -
Depreciation Debit $2,640
Accumulated Depreciation Credit 2,640.
4. In case of double declining method
Rate of Depreciation = 1/8 = 12.5%
under Double Declining Method = 12.5%*2 = 25%
Hence Depreciation for 2012 = (39,200-4000) *25% = 8,800.
Depreciation for 2013 = (35200-8800)*25% = 6,600
Depreciation for 2014 = (35200-8800-6600)*25% = 4,950
Depreciation for 2015 = (35200-8800-6600-4950)*25% = 3713
Depreciation for 2016 = (35200-8800-6600-4950-3713)*25% = 2784
Carrying Value for 2017 = (35200-8800-6600-4950-3713-2784) = 12,353.
Revised Depreciation rate = 1/10 = 10%
Under Double Declining Method = 10%*2 = 20%
Depreciation for 2017 = (12353-5000)*20% = 1,471 (rounded off)
Depreciation Debit $1,471
Accumulated Depreciation Credit 1,471
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.