Can someone help fill in these values in the chart with instructions on how? Sho
ID: 2557318 • Letter: C
Question
Can someone help fill in these values in the chart with instructions on how?
Shown below are the T accounts relating to equipment that was purchased for cash by a company on the first day of the current year. The machine depreciated on a straight-line basis with a estimated useful life of ten years and a residual value of $360.
Part of the equipment was sold on the last day of the current year for cash proceeds while the remaining equipment that was not sold became impaired.
Reconstruct the journal entries to record the following and figure out the missing amounts:
(a)
Purchase of equipment on January 1. What was the cash paid?
(b)
Depreciation recorded on December 31. What was the depreciation expense?
(c)
Sale of part of the equipment on December 31. What was the gain on disposal?
(d)
Partial impairment loss on the remaining equipment on December 31. What was the impairment loss?
Explanation / Answer
Answer a:
The equipment was purchased for cash on January 1. On purchase, the journal entry is:
Debit equipment account
To Cash
We observe a debit entry of $3,310 in T account of Equipment.
Hence cash paid was $3,310
Answer b:
Purchase cost of machinery = $3,310
Less, salvage value = $ 360
Depreciable base = $2,950
Useful life is 10 years.
Hence depreciation based on straight line method = $2,950 / 10 = $295.
The journal entry passed to record depreciation is:
Debit depreciation account
To Accumulated depreciation account.
We observe a credit entry of $295 on Dec 31 in T account of Accumulated Depreciation.
So, Depreciation expense was $295
Answer c:
Part of the equipment was sold on the last day of the current year for cash.
The journal entry recorded on disposal of equipment with a gain on disposal is:
Debit Cash
Debit Accumulated depreciation
To Equipment account
To Gain on disposal
On Dec 31,
we observe a debit entry in Cash account = $1,334
and a debit entry in accumulated depreciation = $118
We observe a credit entry in Equipment account = $1,324
Hence, gain on disposal:
Sales value = $1,334
Book value ($1,324 - $118) = $1,206
Gain on disposal = $128
Answer d:
The entry for impairment loss is:
Debit Impairment Loss
To Accumulated depreciation
We observe a a credit entry of $60 on Dec 31 in Accumulated depreciation.
Hence impairment loss = $60
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.