Aircraft Products, a manufacturer of aircraft landing gear, makes 1,000 units ea
ID: 2557379 • Letter: A
Question
Aircraft Products, a manufacturer of aircraft landing gear, makes 1,000 units each year of a special valve used in assembling one of its products. The unit cost of producing this valve includes variable costs of $70 and fixed costs of $60. The valves could be purchased from an outside supplier at $77 each. If the valve were purchased from the outside supplier, 40% of the total fixed costs incurred in producing this valve could be eliminated. Buying the valves from the outside supplier instead of making them would cause the company's operating income to: 2.85 points Multiple Choice Increase by $26,000. Increase by $17,000. Decrease by $9,000 Decrease by $29,000Explanation / Answer
The Answer is - Increase by $ 17,000
CoststoMake = $70 + $60 = $130
Costs to Buy = $77 + ($60 × .6) = $113
Increase in the operating Income = [ $ 130 - $ 1130 ] x 1000 Units = + $17,0000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.