This Question: 2 pts 18 of 25 (0 complete) This Test: 50 pts possible m: co unit
ID: 2557833 • Letter: T
Question
This Question: 2 pts 18 of 25 (0 complete) This Test: 50 pts possible m: co units, are as follows Direct materials Direct labor $4.50 $4.10 $3.00 $1.50 $13.10 overhead overhead Total cost t Journa The fixed overhead costs are unavoidable. Suri Company has offered to sell 6,500 units of the same part to Cruise Company for $14.40 per unt. Assuming the company has no other use for its facilites, what should Cruise Company do? OA. Make the part and save $6.00 per unit. O B. Make the part and save $10.10 per unit. O C. Make the part and save $2.80 per unit O D. Buy from Suri and save $1.30 per unit.Explanation / Answer
Solution:-
C. Make the part and save $2.80 per unit
Explanation:-
Cost in make = 4.50 + 4.10 + 3.00 = 11.60
Cost in buy = 14.40
Savin in make = 14.40 - 11.60 = $2.80
Please Rate or comment if you have any doubt regarding this solution.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.