This Question: 2 pts Time Remaining: 01:02:47 Submit Test 19 of 25 (0 complete)
ID: 2557835 • Letter: T
Question
This Question: 2 pts Time Remaining: 01:02:47 Submit Test 19 of 25 (0 complete) This Test: 50 pts possible Mountaintop golf course is planning for the coming season. Investors would like to earn a 12% return on th ncurs fixed costs to groom t Variable costs are about $19 per golfer. The Mountaintop golf course is a price- taker and wont be able to charge more of golf. What profit will it earn in terms of dollars? company's $49,000,000 of assets. The company primarily he greens and fairways. Fixed costs are projected to be $23,000,000 for the golfing season. About 410,000 golfers are expected each year co than ts ompeitos who charge $75 per round O A. $15,540,000 ? B. S(23,000,000) O c. $(40,000) D. S((40,000)) 0 of oExplanation / Answer
Answer
Sales price = $75
Variable Cost = $19 per golfer
Fixed Cost = $23,000,000
Sales = $75 * 410,000 Golfers
Sales = $30,750,000
Variable Cost = $19 * 410,000 Golfers
= $7,790,000
Profit = Sales – Variable Cost – Fixed Cost
= $30,750,000 - $7,790,000 - $23,000,000
Loss = (40,000)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.