Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

PR 22-4A Factory overhead cost variance report Obj. 4 nc., a manufacturer of con

ID: 2558179 • Letter: P

Question

PR 22-4A Factory overhead cost variance report Obj. 4 nc., a manufacturer of construction equipment, prepared the following factory overhead cost budget for the Welding Department for May of the current year. The company expected to operate the department at 100% of normal capacity of 8,400 hours. Variable costs: Indirect factory wages Power and light Indirect materials $30,240 20,160 16,800 Total variable cost 67,200 Fixed costs Supervisory salaries Depreciation of plant and equipment Insurance and property taxes $20,000 36,200 15,200 Total fixed cost Total factory overhead cost 71400 $138,600 During May, the department operated at 8,860 hours, and the factory overhead costs incurred were indirect factory wages, $32,400; power and light, $21,000; indirect materials, $18,250; supervisory salaries, $20,000; depreciation of plant and equipment, $36,200; and insurance and property taxes, $15,200. Instructions Prepare a factory overhead cost variance report for May. To be useful for cost control, the budgeted amounts should be based on 8,860 hours.

Explanation / Answer

Total actual Factory overhead= 32400+21000+18250+20000+36200+15200=143050

Budgeted Factory overhead(8860 hrs.)

Variable cost- 67200/8400*8860=70880

Fixed overhead= 71400

Total Factory overhead= 142280

Now Factory overhead variance= Actual o/h- budgeted o/h

143050-142280= 770(unfavourable)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote